Affetmek Sorumluluğu Ele Almaktır..

Affetmek Sorumluluğu Ele Almaktır..

“Affetmek sorumluluğu ele almaktır.”

” Tüm faydası affeden kişiyedir.”

“Affetmek öğrenilebilir..”

Affetmek, herkesin hayatında farklı şekillerde anlam buluyor. Kimi için alttan almak kimi içinse yaşananları sineye çekmek. Öfke, hayal kırıklığı, pişmanlık, suçluluk ve umutsuzluk duyguları ile karmakarışık bir halde, öç alırken bulmak kendini.. Aslında affetmek, olumsuz duygulardan kurtulmak ve nefes alabilmek için bir yoldur. Diğer bir ifadeyle özgürleşmek. Fakat, öyle kolay da değildir; hemen gerçekleşmez. Alevlenmiş duyguların soğuması ve olup bitene bir anlam verilebilmesi için zamana ihtiyaç vardır. Bu ise günlerini, aylarını, hatta yıllarını alabilir…

Önemli olan bir karar vermek ve “ben affetmeyi seçiyorum” diyebilmektir. Sanıldığının aksine affetmek, körü körüne bir kabulleniş değildir. “Her şeyin farkındayım, olanları değiştirme şansım yok’’ demenin bir başka yoludur. Suçlamayı, analiz etmeyi, hep karşı taraftan beklemeyi bırakmaktır gerektiğinde. Çünkü, hayatta değiştiremeyeceğin şeyler de var. Onları fark etmek ve yola daha az yorularak devam edebilmektir güzel olan.

Affetmek dendiğinde, kimi ve neden affettiğin de önemli. Anneni, babanı, sevgilini, eşini veya bir arkadaşını affetmen gerekebilir. Örneğin, “Ben olmasaydım bu şirket bu aşamaya gelmezdi” diyerek yıllarca babasını suçlayan ve hayallerini erteleyen bir adam veya yıllarca eşinin aldattığını tahmin ettiği, hatta bildiği halde sesini çıkarmayan bir kadın düşünelim. Suçlayarak, harekete geçmeyerek nereye varılmıştır? Kolay olan yol mu seçilmiştir? Peki asıl zor olan yaşananlara bir son verip sorumluluğu ele almak değil midir? Hatta zaman zaman acının ve sıkıntının yaşanacağını da göze alarak her şeye bir son verebilmek!!?

Uzm. Dr. Sevim Hacıarifoğlu Tolunay

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *