”Çocuğum Yemek Yemiyor!!!”

”Çocuğum Yemek Yemiyor!!!”
”Çocuğum Yemek Yemiyor!!!”

‘’Çocuğum yemek yemiyor.’’

‘’Sevdiği şeyleri yiyor, diğerlerini yemiyor.’’

‘’Yemek yemesi için yapmadığım şey kalmadı.’’

‘’Sırf yesin diye olur olmadık ödüller ve sözler veriyorum.’’

‘’Çileden çıkıp tabakları, yiyecekleri fırlattığım, bağırıp çağırdığım zamanlar oluyor.’’

‘’Aç kalacak, büyümeyecek diye korkuyorum.’’

‘’Diğer çocuklar nasıl güzel yiyorlar, benimkine bir türlü yediremiyorum.’’

Genellikle annelerden veya da babalar, anneanne ve babaanne gibi aile büyüklerinden bu ve benzeri cümleleri sık sık duyarız. Çocuğun yemek yememesi aileler için ciddi sıkıntı kaynağıdır; ısrarcı tutumlar, zorlamalar ve inatlaşmalara neden olabilir. Halbuki, çocuğun yemek yememesi;

*bir dönem az yeme ihtiyacı hissetmiş olması,

*kişisel tercihleri,

*büyüme ve gelişiminde aynı tuvalet alışkanlığı kazandığı dönemde olduğu gibi ‘yeni bir alışkanlık kazanma’ nın getirmiş olduğu zorluklar, kendi kendine karar verme ve bağımsızlık çabaları,

*hareket ve dikkat dağınıklığı nedeniyle yerinde duramama; dolayısıyla yemeğini istenilen şekilde tamamlayamama (gelişim ve yaşına özgü hareket ve dikkat dağınıklığından hastalık boyutuna kadar uzanan geniş bir yelpazede olabilir!) gibi birbirinden farklı birçok sebeple ilişkili olabilir.

YEMEK YEDİRİRKEN NELERE DİKKAT ETMEM GEREKİR?

*Çocuğunuz yemek seçtiğinde, az yediğinde veya yemek yemeyi reddettiğinde öncelikle ANLAYIŞLI ve SABIRLI olun. Durumu felaketleştirmek yerine, bunun normal ve geçici bir durum olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

*Sırf yemek yedirebilmek için ZORLAMA, BASKI KURMA gibi yöntemler veya  ‘’Yemeğini yemezsen beni üzersin.’’, ‘’Yemediğin lokma arkandan ağlar.’’ gibi sen dilini içeren SUÇLAYICI,  GERÇEKLİKTEN UZAK ve DUYGUSAL İFADELER KULLANMAYIN. Bu tür tutumlar sonuç vermeyecek veya o anda sonuç veriyor gibi gözükse de uzun vadede çocuğun kötü hissetmesi, yemek yemekten keyif almaması veya yaşadığı sıkıntılı durumların çözümünde yemek yemeyi bir baş etme yöntemi olarak kullanması gibi olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

*Çocuğunuzu yemek yemiyor diye yemek yiyen diğer çocuklarla KIYASLAMAYIN. Yemek yedirme ve kilo aldırma savaşı içerisine girmeyin. Çünkü, her çocuk özeldir ve kendine özgü özellikleri vardır. Boy ve kilo gibi fiziksel özellikler, duygusal durum, stres karşısında takınılan tutum, mizaç gibi psikolojik faktörler ve sosyal çevre, her biri çocuğa özgü davranışların gelişimine katkı sağlar. Yani, bazen siz ne yaparsanız yapın çocuğunuz yemek istediği kadar yiyecektir veya alması gerekenden fazla kilo almayacaktır. Bir güç mücadelesi içerisine girilmesi çocukla kurulacak olumlu ilişkiyi zedeleyecek ve diğerleriyle kıyaslanmak, ‘’Acaba ben neden yapamıyorum’’ gibi eksiklik, becerememe, yetersiz olma gibi düşünce kalıplarının yerleşmesine, mutsuzluk ve umutsuzluğa neden olacaktır.

*Çocuğa yemeğini yemesi için ‘’Yersen bunu vereceğim’’ gibi RÜŞVET İÇERİKLİ TEKLİFLER de bulunmayın. Çocuğun yeme davranışını herhangi bir koşula bağlamadan düzenlemeye çalışın. Çünkü bir süre sonra vadettiğiniz şeyleri sağlayamayabilirsiniz ve çocuğunuz hayal kırıklığı yaşayabilir. İlla bir ödül vereceksiniz; maddi değeri olmayan veya tatlı, dondurma, pasta gibi çocuğun kilo alımına sebep olabilecek zararlı etkileri olmayan ödüller seçebilirsiniz.

*Çocuğunuzu yemek yemediği için CEZALANDIRMAYIN.

*Çocuğunuzun yeme ile ilgili sorununu onun duyabileceği yerlerde başka kişilerle PAYLAŞMAYIN. Bu şekilde, kendisinin de tam olarak farkında olmadan yaptığı dikkat çekme işini, yemeyerek başardığı algısına kapılabilir. İstediği bir şey olmadığında veya sırf sizi üzmek istediğinde yemek yememeyi tehdit unsuru olarak kullanıp cezalandırabilir. Diğer taraftan, sizi üzmekten dolayı kötü hissedebilir.

YEMEK YEMEDİĞİNDE NASIL BİR YOL İZLEYEBİLİRİM?

*Öncelikle çocuğunuzun neden yemek yemek istemediğini araştırın ve nasıl yedirebileceğinizin yollarını bulmaya çalışın.

*Yemek seçen bir çocuğa sağlıklı bulduğunuz yiyeceklerin yedirilebilmesi için çocuğun sevdiği ve sevmediği yiyeceklerin birlikte sunulması (bu sizin yaratıcılığınıza kalmışJ), duruma alışması ve bir süre sonra diğer gıdaları da tüketebilmesi açısından uygun bir yöntem olabilir. Örneğin, sebze yemesini istiyorsanız hamburgerinin içine sebze parçaları koyabilir veya daha az tercih ettiği bir yemeği çok sevdiği bir yemeğin önünden az miktarda sunabilirsiniz. Çocuk sevdiği bir şeye kavuşma istek ve heyecanı ile ilk olarak koyulan yemeği büyük bir ihtimalle bitirecektir.

*Yemek yemeyi reddeden bir çocuğun düzenli bir şekilde sofraya oturtulması yeme davranışının gelişmesi ve ardından yeme isteğinin doğması açısından iyi olacaktır. Bunun dışında, sağlıklı beslenme ile ilgili ufak hikayeler anlatabilir veya yemek esnasında çocuğun hoşuna gidecek espirilerle yemeği daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Hatta sağlıklı beslenmeyi ve vücuttaki etkilerini anlatan bir hikaye kitabı alabilirsiniz.

*Öğün aralarında çocuğa yiyecek vermemek etkili; fakat bir o kadar da uygulaması zor bir yöntemdir. Çünkü; anne, baba veya bazen bir aile büyüğü yemeyen çocuğa kıyamayıp ‘’Aç kalacak’’ veya ‘’Birkaç lokmayla doymaz nasıl olsa’’ diye düşünerek öğün aralarında ağzına ufak lokmalar (besleyici olabileceği gibi ‘abur cubur’ diye isimlendirdiğimiz tarzda yiyecekler) tıkıştırıverir. Özellikle de yemeyen, yemek seçen veya az yiyen çocuklar ana öğün zamanı geldiğinde genellikle yemek yemeyi reddederler. Bu nedenle bu konuda ısrarlı, sabırlı ve tutarlı olunması çocuğun öğünlerinde yemeklerini bitirebilmesi açısından etkili olacaktır.

*Yemek yediği ortamın uygun olmaması, çocuğun yeme davranışını olumsuz yönde etkileyebilir. Örneğin, yemek masası veya etrafındaki bir obje veya yemek esnasında anne ve babanın tartışması; hatta ve hatta konuşmaması, sohbet etmemesi de çocuğu mutsuz ve huzursuz edebilir ve yalnızca dikkat çekmek için yemez veya yemek seçer. Tüm bunları dikkatlice  değerlendirmek, çocuğu anlamaya çalışmak, ortamda gerekli düzenlemeleri yapmak, durumun düzelmemesi durumunda ise ortamı değiştirmek uygun bir yol olabilir.

*Televizyon veya birtakım bilgisayar oyunları eşliğinde yemek yedirilmesi de çok sık gündeme gelen ve bazen yalnızca çok yesin diye uygulanan bir yöntem. Yemek yemek, aynı diğer temel ihtiyaçlarımızda olduğu gibi zorlama olmadan, farkında olarak ve keyif alarak yapılması gereken bir durum. Haz almadan yalnızca yapmış olmak için yapılması haz vermediği gibi ileride aşırı yeme ve obezite gibi sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir.

*Eğer çocuğunuz yemek yemeyi ısrarla reddediyorsa; çocukta kaygı ve stres yaratan DİĞER durumları belirlemeye çalışın. Örneğin, okula gidiyorsa öğretmeni ile konuşun. Varsa kardeşi veya görüştüğü diğer kişilerle olan ilişkilerini gözden geçirin. Yaşına uygun olarak kilo alıp almadığını takip edin, doktoruyla görüşün. Uğraşlarınız ve aldığınız önlemler sonuç vermiyorsa BİR UZMANA danışmanızda yarar olacaktır.

SONUÇ OLARAK; çocuğunuzun yemek yememesi ciddi bir durum olmayabilir.. Sevgi, şevkat, güven, huzurlu bir aile ortamı gibi çocuğun büyümesinde çok önemli olan diğer temel ihtiyaçlar üzerinde durulmalı ve çocuk anlaşılmaya çalışılmalıdır. Beki de sorunun kaynağı ve çözümü buralardadır..

Uzm. Dr. Sevim Hacıarifoğlu Tolunay

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *