Geçmişe Takılıp Kalmayın..

Geçmişe Takılıp Kalmayın..
Geçmişe Takılıp Kalmayın..

Sık sık hayatınızın belli bölümlerini geriye sarmayı ve tekrar yaşamayı istiyorsunuz…

Sürekli olarak geçmişinizden dolayı pişmanlık duyuyor ve ‘’Şöyle olsaydı daha güzel bir hayatım olurdu’’ şeklindeki cümleleri kendinize hatırlatıyorsunuz…

Mutlu olmayı hak etmediğiniz veya şuan ki yaşadıklarınızın bir ceza olduğu düşüncesiyle hayatı kendinize zehir ediyorsunuz…

Utanç, suçluluk duyguları içinde kıvranıyor ve kendi kendinize yeni senaryolar yazıyor ve bunlarla çok vakit kaybediyorsunuz…

Neden geçmişe takılırız?

Sürdürmekte devam ettiğimiz suçluluk, utanç ve öfke duyguları bizi geçmişe çekmek ve esir etmek için adeta fırsat kollar. Bazılarımız ‘’Yeteri kadar üzülürsem cezamı çekerim ve üzerime düşeni yapmış olurum.’’ diye düşünmeye eğilimliyizdir. Bu da şuan ki yaşanan mutluluğu hak etmemek gibi düşünceleri tetikleyerek geçmişte takılıp kalmamıza neden olur.

Geçmişe takılıp kalmanın dayanılmaz hafifliği!!

Geçmişe takılıp kalmak bazen çok cazip gelir insana. Şuan ki hayatımızda yolunda gitmeyen sorunlarla bir baş etme yöntemi ve onlardan kaçış şekli olarak da değerlendirilebilir.

Yolunda gitmeyen bir ilişki veya evlilik yaşadığınızı düşünün. Kendinizi mutsuz, değersiz ve kullanılmış hissediyorsunuz.. Bu noktada, eski ilişkilerinizden birini düşünmek  ve ‘’Onunla olsaydım hayatım daha güzel olabilirdi’’ şeklinde mutlu sonla biten senaryolar yazmak eminim size iyi hissettirecek ve bir an olsun sıkıntılarınızla baş etmenizi sağlayacaktır. Fakat, bu noktada dikkat etmek gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, geçmiş yanlış yorumlanmaya müsaittir ve gerçekle çok da uyuşmayan hayaller kurmak uzun vadede size daha kötü hissettirecek ve şuan ki yaşananları yanlış değerlendirmenize sebep olarak uygun kararlar almanıza engel olacaktır.

Aksi takdirde, geleceğe yönelik olacakları kim bilebilir veya bunu yüzde yüz kim ön görebilir ki? Geçmişte yaptığınız bir seçim şuan ki tahmininizden çok daha farklı bir şekilde sonuçlanacaktı ve şuan bel ki de daha mutsuz olacaktınız..

Geçmişte yaşamak size bir fayda sağlamaz!!

Geçmişte yaşamak, bırakın faydayı size sadece zarar verir. Şu ana odaklanamazsınız. Bu da önünüze gelen fırsatları kaçırmanıza neden olur. Yeni kararlar almanız zorlaşır, kendinizi kararsız, sorunlarla başa çıkmakta zorlanan bir halde bulabilirsiniz. Baş ağrısı, hazımsızlık, şişkinlik, bulantı, bağırsak hareketlerinde ki değişiklik sonucu ishal veya kabızlık gibi mide-bağırsak sistemiyle ilgili sorunlar, vücutta yaygın ağrılar ve/veya uyuşmalar yaşayabilirsiniz. En nihayetinde kendinizi ciddi bir depresyonla boğuşurken bulabilirsiniz.

NE YAPMALI!!!

DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİŞTİRMEKLE İŞE BAŞLAYABİLİRSİNİZ. Düşüncelerini değiştirmeyenler hayatlarında hiçbir şeyi değiştiremezler. Benzer düşünceler, benzer duygulara, benzer duygular da benzer davranışlara neden olur.

Geçmişe takılıp kalmak veya en ufacık bir sıkıntıda geçmişle ilgili yorumlar yapmak (ÇARPITILMIŞ DÜŞÜNCELER) kişide bağımlılık yapar ve adeta bir takıntı gibi her fırsatta zihninizi meşgul eder. Olumsuz düşünceleriniz dikkatinizi şimdiye vermenize engel olur, dolayısıyla sizi mutsuz ederek bir kenarda oturma, kimseyle konuşmama gibi işlevsel olmayan davranışlara neden olur. Düşüncelerinizi bastırmaya çalışmak da hiç bir işe yaramaz. Bunun yerine,

Yaşadıklarınızın size neler öğrettiğine odaklanın. Örneğin, daha önceki ilişkilerinizde yaptığınız hataları tekrarlamayarak şu anki ilişkinizde daha mutlu olabilirsiniz.

Yaşadığınız duyguya değil, size o duyguyu yaşatan olayın ayrıntılarına odaklanın. Bu şekilde duygunun sizi esir almasından kurtulabilir ve olayları daha gerçekçi bir şekilde yorumlama fırsatı bulabilirsiniz.

Yaşadığınız olaylara farklı açılardan da bakabilmek için çaba sarf edin. Bu konuda bir yakınınız veya bir profesyonelden destek alabilirsiniz. AYNI HİKAYENİN YÜZLERCE FARKLI SONUCU OLABİLECEĞİNİ VEYA AYNI SONUCUN FARKLI HİKAYELERLE ŞEKİLLENEBİLECEĞİNİ ASLA UNUTMAYIN!!!

Gelecek için hedefler belirleyin. Gelecek için kısa ve uzun vadeli hedefler belirlemek, önünüze bakmanıza ve hedefinize ulaşmak için bir sonraki adımda neyi yapmanız  gerektiğine odaklanmanıza olanak sağlar. Hem bu şekilde tatlı bir heyecan içinde günlerinizi geçirme fırsatı bulursunuz.

Kendinize başka aktiviteler veya uğraşılar yaratın. İnsan ilgisini çeken ve kendisini rahatlatan aktivitelerle uğraşırken olumsuz düşüncelerinden kısmen de olsa sıyrılır ve ana odaklanarak yaşamındaki diğer güzellikleri görme fırsatı bulur.

Bir yakınıza nasıl yardım ediyorsanız kendinize de benzer şekilde yardım edin. Bir arkadaşınız size geçmişle ilgili sıkıntılarını anlattığında örneğin, yapacağınız konuşmanın bir benzerini kendinize de uygulayabilirsiniz. ‘’Hiç kimseye yardım edemiyorum’’ diyorsanız işi bilen birinden yardım alabilirsiniz. Çünkü, hiçbir şey yapmamak sizi daha da kötüye götürecektir.

Kendinizi olumsuz düşünceler ile uğraşırken bulduğunuzda bu düşüncenin bana bir faydası var mı diye sorun kendi kendinize. Ödediğiniz bedelleri düşünün ve bedeller fazlaysa harekete geçmeyi deneyin. Emin olun bir şey kaybetmeyeceksiniz.

Uzm. Dr. Sevim Hacıarifoğlu Tolunay

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *