İlişkilerde ‘Kedi-Fare Oyunu’

İlişkilerde ‘Kedi-Fare Oyunu’

İlişkilerde sık oynanan bir oyun: ‘Kedi Fare Oyunu’. Neden böyle bir benzetme yaptım!? Çocukluğumda izlediğim Tom ve Jerry çizgi filminden veya büyüklerimin kardeş kavgaları için söylediği sözlerden etkilenmiş olabilirim. Kimbilir!?:) Aslında bu şekilde çiftler arasındaki iletişim şekline, buna dans da diyebiliriz, vurgu yapmak istedim. Çünkü, eşler kısır bir döngünün içerisine hapsolup kalırlar ve genellikle de bu durumun farkına bile varmazlar. Fark etmek ise, çözüm yollarını da beraberinde getirir.

İlişkilerde birinin kaçtığı ve diğerinin kovaladığı iletişim şekli, aynı kedinin fareyi kovalamasında olduğu gibidir. Bu şekilde eşler arasındaki mesafe ve savaş hali sürekli olarak devam eder. Kazananı ise yok. “Kazananı var” dediğini duyar gibiyim. İlişkinde de haklı olma ve kazanma derdinde olup gereksiz bir mücadelenin içine giriyor olabilirsin. Dikkat!! Bence bu oyunun kazananı yok!! Çünkü kazanan olduğunda, yani kedi fareyi yediğinde artık ortada oyun falan kalmıyor.. Ki ben şimdiye kadar kedinin fareyi yediğini de görmedimJ

BENİM DERDİM, eşlerin birbirlerini kovaladığı bu oyuna bir dur demek!!! Küçüklüğümde bu çizgi filmi izlerken nasıl da gerildiğimi anımsıyorum şu an. Bir de işin içinde olmak, kaçan veya kovalanan olmak kim bilir ne kadar sıkıntı vericidir..

Kovalayan taraf neden kovalar, lütfen bir düşün. İlla bir derdi var.. Bir yanıt, sevgilisinin ağzından çıkacak bir söze inanılmaz bir ihtiyaç duyuyor olabilir. Genellikle de “Beni gör”, “Senin için buradayım”, “Bir şey söyle” çığlığıdır kovalamanın ardında olan. Hani o senin, “Beni kontrol etmeye çalışıyor”, “Beni anlamıyor” diye düşündüklerin var ya, GERÇEK DEĞİL.. Çünkü, insanlar duygusal ihtiyaç duydukları kişilerin peşlerine düşerler. Kedi fareyi kovalarken ki ihtiyaç nedir diyebilirsin. Oradaki ihtiyaç; fizyolojik, yani hayatta kalma ihtiyacıdır. Yani kedi yaşayabilmek için fareye ihtiyaç duyar. Eşlerde yaşayabilmek için birbirlerine ihtiyaç duyarlar. SEVME VE SEVİLME İHTİYACI. Hiç göz ardı etme bunu. Çünkü barınma, güvenli yer, karnını doyurma gibi ihtiyaçlardan sonra sevme ve sevilme ihtiyacı gelir. Sevgiyi yakalayamadığımız zaman mutsuz, huzursuz, güvensiz ve terkedilmiş hissederiz. Bazılarımız için ise, eşin bir bakışı, bir sözü dünyanın sonu ile eşdeğerdir.

Tam da bu noktada, ilişkinde kovalayan ve kaçan cinsinden bir oyun içerisinde olduğunu fark etmeni ve bu oyunu durdurmak için elinden geleni yapmanı istiyorum. Önce sen hangi tarafsın onu belirle. Yani kendini eleştirel, kovalayan veya partnerini değiştirmeye çalışan biri olarak mı görüyorsun? Yoksa içine kapanan, kaçan, konuşmayan ve açık olmanın riskli olacağını düşünen taraf sen misin? Aradaki ilişki oyununu (iletişim dansını) keşfettiğinde ve almaktan çok vermeye ve anlamaya yöneldiğinde göreceksin birçok şey değişecek…

NOT: Eşinle benzer bir iletişim şekline sahip olduğunu düşünüyorsan, Kedi-Fare Oyunu yerine ilişkine özel bir isim ver lütfen:)

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *