Psikolojik Danışma ile Kilo Kontrolü

Psikolojik Danışma ile Kilo Kontrolü
Psikolojik Danışma ile Kilo Kontrolü

Tek başına diyet programı yeterli midir?

Tek başına uygulanan diyet programları, çoğunlukla yeterli değildir. Bunu, kısa bir süre içerisinde verilen kiloların, hatta daha fazlasının geri alındığı veya tekrarlayan başarısız kilo verme girişimlerinin olduğu örneklerde çok net görebiliriz. Tüm bunlar; kişinin daha da kötü hissetmesine, istek ve motivasyonunun giderek azalmasına neden olur.

Altta yatan psikolojik problemler kilo vermeyi zorlaştırıyor olabilir mi?

Kaygı bozukluğu, depresyon, dikkat eksikliği hiperaktivite, alkol-madde kullanımı gibi bir psikiyatrik bozukluk veya evlilik ve ilişki problemleri, çocuk ve aile ile ilgili sorunlar, çocukluk döneminde yaşanılan ayrılık, göç, taciz, sevgi ve şevkat eksikliği gibi sıkıntılı, travmatik süreçler kilo vermenizi zorlaştırıyor olabilir..

Amaç yalnızca kilo vermek olmamalı!

Kilo verseniz, hatta uzun zamandır ulaşmak istediğiniz kilo ve bedene sahip olsanız bile bu sizde mutluluk ve tatmin duygularını yaratmayabilir. Çünkü, bedenen istediğiniz durumda olmanız, ruhen huzurlu ve mutlu olacağınız garantisini vermez.

Psikolojik tedaviye başlarken..

Öncelikle ‘kilo vermeyi neden istediğiniz’ sorusunu sorun kendinize. Bu soru sizi amaçlarınıza götürecektir ve psikolojik tedavilerde amaçları doğru bir şekilde belirlemek oldukça önemlidir. Çünkü, amaçlar ile beklentiler örtüşmediğinde, diğer bir ifadeyle asıl amacın kilo vermek olmadığı durumlarda (kilo vererek erkek arkadaş veya eşe güzel görünmek, daha iyi ilişkiler kurmak, intikam almak vb.), kişinin derin bir çökkünlük ve hayal kırıklığı yaşaması kaçınılmaz olacaktır.

Oldukça başarılı bir tedavi yöntemi: ‘Bilişsel Davranışçı Terapi’

Bilişsel davranışçı terapi, başta yeme bozukluğu, kilo problemi ve obezite olmak üzere birçok psikolojik problemin ve ruhsal rahatsızlığın tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Fakat ilaçla değil, sözel etkileşim yoluyla yapılan bir tedavi yöntemi, diğer bir ifadeyle bir PSİKOTERAPİ yöntemidir. Etkinliği yüzlerce klinik araştırmayla gösterilmiştir; bilimsel ve etik ilkeler ile hareket eder ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılır. Diğer yöntemlerden en önemli farkı; kişinin yaşamında ki sihirli değneğin bir başkası veya başka herhangi bir şey olmasından ziyade asıl olarak kişinin KENDİSİ olduğu ve ANCAK kendisi isterse ve gereken çabayı gösterirse yaşamında bir şeylerin değişebileceği ilkesini benimsemesidir. Bu noktada, kişinin değişim için çaba göstermeye hazır olması ve bilişsel davranışçı terapi konusunda yeterli eğitim ve sertifikasyon sürecini tamamlamış bir kişi ile iletişime geçmesi iyi bir başlangıç olacaktır.

Uzm. Dr. Sevim Hacıarifoğlu Tolunay

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *