Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi, kişinin yaşadığı duygusal, davranışsal ve düşünce düzeyinde olan sorunların çözümü, psikolojik dengenin korunması ve geliştirilmesi amacıyla kullanılan konuşmaya ve sözel etkileşime dayalı bir TEDAVİ YÖNTEMİ’dir.

Gelişigüzel ve kulaktan dolma bilgiler veya yöntemler ile değil, ‘belirli kuramlar, etik ve bilimsel ilkeler’ ile hareket eder. Eğer böyle olmasaydı, her anlattığınız kişi sizi rahatlatır, anlaşıldığınızı hissettirir ve verdiği öneriler ile kalıcı çözümlere ulaşırdınız..

İşe yarayabilmesi için..

İLK KOŞUL, terapistin ‘yeterli bilgi birikimi ve deneyim’e sahip olmasıdır..

DİĞER BİR KOŞUL, terapist ile danışan arasında kurulan ‘olumlu iletişim ve etkileşim’dir. Bir veya birkaç görüşme sonrası, terapist ile danışan arasındaki ilişki şekillenir ve kabaca, terapi süreci ve işe yararlığı ile ilgili öngörüde bulunulabilir. AYRICA, gelen kişinin istekli olması, örneğin randevuyu kendisinin almış olması veya karşılığında bir bedel ödüyor olması gibi faktörler terapinin işe yararlığını artırır. EK OLARAK, görüşmelere önerilen sıklık ve düzende gelinmesi ve söylenenlere uyulması da terapiden alınacak faydayı artırır.

Psikoterapi seanslarında..

Danışanın sorunu veya sorunları detaylandırılır. İlişkileri, ailesi, okulu ve yaşantısı hakkında bilgiler alınır. Gerekli hallerde, kişinin geçmiş yaşantıları, hayata dair inanışları, değerleri daha detaylı bir şekilde değerlendirilir. Ayrıca, olaylar karşısında verilen özel tepkiler, olay/kişiye ilişkin duygu ve düşünceler, tedaviye olan inanç, beklenti/ler, kişinin kendisine olan inancı, istek ve motivasyonu değerlendirilir.

Psikoterapi alan kişi..

Kendi iç dünyasında neler olduğunu, duygu, düşünce ve davranışlarının yaşamını nasıl etkilediğini yavaş yavaş öğrenir. Bu onu sorunun çözümüne yönelik girişimlere sevk eder. İstek ve motivasyonu giderek artar, kişiler arası ilişkileri ve çatışmaları düzelir. Sonuç olarak; daha huzurlu ve mutlu bir birey haline gelir. Çaresizlik, öfke, değersizlik, kendine güvensizlik gibi duygular ile daha iyi bir şekilde baş eder.

Psikoterapi ile ilgili ÖNEMLİ BİRKAÇ NOKTA!!

  • Psikoterapilerde her zaman eski travmatik anılar konuşulmaz. Diğer bir ifadeyle, ‘Çocukluğuna dönelim’ tüm terapiler için uygun ve gerekli bir yöntem değildir.Özellikle son dönemde oldukça popüler olan bazı psikoterapi yöntemleri (örn, Bilişsel davranışçı terapi) yalnızca yakın geçmiş ve şimdiye odaklanarak sorunlara etkili ve kısa süreli çözümler sunmaktadır. Bunun yanında, uygun görülen durumlarda daha detaylı bir değerlendirme ile geçmiş yaşantılar incelenir.
  • Psikoterapiye geliyor olmak, kişinin güçsüz ve aciz olduğunu gösteren bir durum değildir. Çünkü, her insan hayatının belli dönemlerinde sıkıntılar yaşayabilir; sonucunda, yardım arayışı içerisine girebilir.
  • Psikoterapiye geliyor olmak, kişinin çok önemli bir sorunu olduğu anlamına gelmez. Kafanıza takılan bir konuyu paylaşmak, kendinizi tanımak ve geliştirmek, ilişkilerde daha uyumlu olmak gibi amaçlarla da psikolojik danışma & terapi için başvurabilirsiniz.

Psikolojik danışma ve terapi sürecindeki kişinin, yansız şekilde dinlenildiği ve profesyonel bir kişiden yardım alıyor olmanın verdiği rahatlıkla daha kısa sürede iyi sonuç/lar aldığını söyleyebilirim…

Uzm. Psikiyatrist & Psikoterapist Dr. Sevim Hacıarifoğlu Tolunay