Psikoterapist Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Psikoterapist Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde psikoterapi ile ilgili farklı uygulamalar mevcut. Neredeyse herkesin terapi hizmeti verdiğini görmekteyiz. Bunlardan bazıları, psikoterapi ile hiç ilgisi olmayan etik dışı uygulamalar. Kişi veya kişileri maddi-manevi zarara uğrattığı gibi boşa zaman kayıplarına da neden olmaktadır. Bu nedenle psikoterapist seçiminde özenli davranılması, psikoterapi yapacak olan kişinin aldığı eğitimler ve sertifikaların içeriği, ne kadarlık bir eğitimin sonucunda aldığı gibi hususların araştırılması önemlidir. Çünkü ruh sağlığınızı, birkaç günlük eğitimler ile bu işi yapan ve şifa dağıttığını söyleyen kişilere teslim etmek ‘ilk yardım dersi alan’ birinden suni teneffüs, kalp masajı almaktan farksızdır. Eminiz ki, sağlığınızı bir profesyonele teslim etmeyi seçeceksiniz..

Peki ruh sağlığınızı kime veya kimlere teslim edeceksiniz? Diğer bir ifadeyle, iyi bir psikoterapist kimdir ve nasıl davranır?

  • Sizin adınıza karar almaz. Fakat, sizi kendi adınıza karar alma, kendi seçimlerinizi yapabilme olgunluğuna eriştirir.
  • Size yalnızca mutluluk ve iyimserlik aşılamaz. Zaman zaman sıkıntı duyabilir, psikoterapistinize kızabilir ve terapiyi bırakma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Size her zaman iyi hissettiren ve böyle bir çaba içerisinde olan psikoterapist iyi bir psikoterapist değildir. Yaşamın içinde ki tüm duyguları yaşamak, hataları birer öğrenme fırsatı olarak görebilmek sizi olgunlaştıracak ve stresle başa çıkmanızı ve iç huzurunuzu yeniden yakalamanızı sağlayacaktır.
  • Psikoterapist sizi yargılayan, suçlayan kişi değildir. Sizi ve sorunlarınızı objektif ve tarafsız bir şekilde değerlendirir, çözüm yollarını konuşur ve karşılıklı bir işbirliği içinde psikoterapi sürecinin devam etmesini sağlar. Fakat, sizin ve başka bir kişinin zarar görecek olması gibi durumlarda müdahale sorumluluğu vardır.
  • İyi bir dinleyicidir, dertlerinizi dinler; fakat ‘dert ortağınız’ değildir. Uygun ve yerinde yöntemlerle sizi sorunlarınızla yüzleştirir. İçgörü ve farkındalık kazanmanızı sağlar. Bu tür uygulamalar, profesyonel bir bilgi birikimi ve deneyimin sonucunda kazanılmıştır.

Uzm. Dr. Sevim Hacıarifoğlu Tolunay

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *