Psikoterapi

Psikoterapi

Psikoterapi, kişinin yaşadığı duygusal, davranışsal ve düşünce düzeyinde olan sorunların çözümü, psikolojik dengenin korunması ve geliştirilmesi amacıyla kullanılan konuşmaya ve sözel etkileşime dayalı bir TEDAVİ YÖNTEMİ’dir.

Gelişigüzel ve kulaktan dolma bilgiler veya yöntemler ile değil, ‘belirli kuramlar, etik ve bilimsel ilkeler’ ile hareket eder. Eğer böyle olmasaydı, her anlattığınız kişi sizi rahatlatır, anlaşıldığınızı hissettirir ve verdiği öneriler ile kalıcı çözümlere ulaşırdınız..

İşe yarayabilmesi için..

İLK KOŞUL, terapistin ‘yeterli bilgi birikimi ve deneyim’e sahip olmasıdır..

DİĞER BİR KOŞUL, terapist ile danışan arasında kurulan ‘olumlu iletişim ve etkileşim’dir. Bir veya birkaç görüşme sonrası, terapist ile danışan arasındaki ilişki şekillenir ve kabaca, terapi süreci ve işe yararlığı ile ilgili öngörüde bulunulabilir. AYRICA, gelen kişinin istekli olması, örneğin randevuyu kendisinin almış olması veya karşılığında bir bedel ödüyor olması gibi faktörler terapinin işe yararlığını artırır.

EK OLARAK, görüşmelere önerilen sıklık ve düzende gelinmesi ve söylenenlere uyulması da terapiden alınacak faydayı artırır.

Psikoterapi seanslarında..

Danışanın sorunu veya sorunları detaylandırılır. İlişkileri, ailesi, okulu ve yaşantısı hakkında bilgiler alınır. Gerekli hallerde, kişinin geçmiş yaşantıları, hayata dair inanışları, değerleri daha detaylı bir şekilde değerlendirilir. Ayrıca, olaylar karşısında verilen özel tepkiler, olay/kişiye ilişkin duygu ve düşünceler, tedaviye olan inanç, beklenti/ler, kişinin kendisine olan inancı, istek ve motivasyonu değerlendirilir.

Psikoterapi alan kişi..

Kendi iç dünyasında neler olduğunu, duygu, düşünce ve davranışlarının yaşamını nasıl etkilediğini yavaş yavaş öğrenir. Bu onu sorunun çözümüne yönelik girişimlere sevk eder. İstek ve motivasyonu giderek artar, kişiler arası ilişkileri ve çatışmaları düzelir. Sonuç olarak; daha huzurlu ve mutlu bir birey haline gelir. Çaresizlik, öfke, değersizlik, kendine güvensizlik gibi duygular ile daha iyi bir şekilde baş eder.

Psikoterapi ile ilgili ÖNEMLİ BİRKAÇ NOKTA!

Psikoterapilerde her zaman eski travmatik anılar konuşulmaz. Diğer bir ifadeyle, ‘Çocukluğuna dönelim’ tüm terapiler için uygun ve gerekli bir yöntem değildir. Özellikle son dönemde oldukça popüler olan bazı psikoterapi yöntemleri (örn, Bilişsel davranışçı terapi) yalnızca yakın geçmiş ve şimdiye odaklanarak sorunlara etkili ve kısa süreli çözümler sunmaktadır. Bunun yanında, uygun görülen durumlarda daha detaylı bir değerlendirme ile geçmiş yaşantılar incelenir.

Psikoterapiye geliyor olmak, kişinin güçsüz ve aciz olduğunu gösteren bir durum değildir. Çünkü, her insan hayatının belli dönemlerinde sıkıntılar yaşayabilir; sonucunda, yardım arayışı içerisine girebilir.

Psikoterapiye geliyor olmak, kişinin çok önemli bir sorunu olduğu anlamına gelmez. Kafanıza takılan bir konuyu paylaşmak, kendinizi tanımak ve geliştirmek, ilişkilerde daha uyumlu olmak gibi amaçlarla da psikolojik danışma & terapi için başvurabilirsiniz.

Psikolojik danışma ve terapi sürecindeki kişinin, yansız şekilde dinlenildiği ve profesyonel bir kişiden yardım alıyor olmanın verdiği rahatlıkla daha kısa sürede iyi sonuç/lar aldığını söyleyebilirim…

Psikoterapist Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde psikoterapi ile ilgili farklı uygulamalar mevcut. Neredeyse herkesin terapi hizmeti verdiğini görmekteyiz. Bunlardan bazıları, psikoterapi ile hiç ilgisi olmayan etik dışı uygulamalar. Kişi veya kişileri maddi-manevi zarara uğrattığı gibi boşa zaman kayıplarına da neden olmaktadır. Bu nedenle psikoterapist seçiminde özenli davranılması, psikoterapi yapacak olan kişinin aldığı eğitimler ve sertifikaların içeriği, ne kadarlık bir eğitimin sonucunda aldığı gibi hususların araştırılması önemlidir. Çünkü ruh sağlığınızı, birkaç günlük eğitimler ile bu işi yapan ve şifa dağıttığını söyleyen kişilere teslim etmek ‘ilk yardım dersi alan’ birinden suni teneffüs, kalp masajı almaktan farksızdır. Eminiz ki, sağlığınızı bir profesyonele teslim etmeyi seçeceksiniz..

Peki ruh sağlığınızı kime veya kimlere teslim edeceksiniz? Diğer bir ifadeyle, iyi bir psikoterapist kimdir ve nasıl davranır?

Sizin adınıza karar almaz. Fakat, sizi kendi adınıza karar alma, kendi seçimlerinizi yapabilme olgunluğuna eriştirir.

Size yalnızca mutluluk ve iyimserlik aşılamaz. Zaman zaman sıkıntı duyabilir, psikoterapistinize kızabilir ve terapiyi bırakma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Size her zaman iyi hissettiren ve böyle bir çaba içerisinde olan psikoterapist iyi bir psikoterapist değildir. Yaşamın içinde ki tüm duyguları yaşamak, hataları birer öğrenme fırsatı olarak görebilmek sizi olgunlaştıracak ve stresle başa çıkmanızı ve iç huzurunuzu yeniden yakalamanızı sağlayacaktır.

Psikoterapist sizi yargılayan, suçlayan kişi değildir. Sizi ve sorunlarınızı objektif ve tarafsız bir şekilde değerlendirir, çözüm yollarını konuşur ve karşılıklı bir işbirliği içinde psikoterapi sürecinin devam etmesini sağlar. Fakat, sizin ve başka bir kişinin zarar görecek olması gibi durumlarda müdahale sorumluluğu vardır.

İyi bir dinleyicidir, dertlerinizi dinler; fakat ‘dert ortağınız’ değildir. Uygun ve yerinde yöntemlerle sizi sorunlarınızla yüzleştirir. İçgörü ve farkındalık kazanmanızı sağlar. Bu tür uygulamalar, profesyonel bir bilgi birikimi ve deneyimin sonucunda kazanılmıştır.

Uzm. Dr. Psikiyatrist & Psikoterapist Sevim Hacıarifoğlu Tolunay