Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Vücutta aşırı yorgunluk ve halsizlik hissi, mutsuzluk ve yaşamdan keyif alamama gibi belirtilerin birlikte görüldüğü bir nevi ‘bıkkınlık ve bezginlik hali’dir. Bu durum kişinin iş, sosyal ve aile hayatında bir takım sorunları da beraberinde getirebilir…

Günümüzün stresli ve yoğun iş koşulları, siyasi ve ekonomik ortam bireyleri kolaylıkla bıkkın, çaresiz ve tükenmiş bir duruma getirebilir. Hatta erken yaşlarda ki bireyler bu sebeple karşımıza çıkabiliyor..

BELİRTİLER NELERDİR?

  1. KENDİNİZİ AŞIRI DERECEDE YORGUN HİSSEDİYORSANIZ

Sürekli olarak kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsanız ve yapmanız gereken şeyleri yapmakta zorlanıyor ve sadece bir görev gibi yapmaya başlamışsanız..

  1. MOTİVASYON EKSİKLİĞİNİZ VARSA

İçinizden hiçbir şey yapmak gelmiyorsa veya iş, sosyal ve özel hayatınızda ki yükümlükleri yerine getiremiyorsanız..

  1. HAYAL KIRIKLIĞI, KÖTÜMSERLİK, ALAYCILIK, KISKANÇLIK GİBİ DUYGULARI DAHA SIK YAŞIYORSANIZ

Zaman zaman hepimiz bu tarz duyguları yaşarız; bu gayet normaldir. Fakat, sürekli olarak bu haldeyseniz bir sorun olabilir..

  1. ZİHİNSEL SÜREÇLERİNİZDE PROBLEMLER YAŞIYORSANIZ

Unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü, dikkati bir konuya vermekte zorlanma zihinsel açıdan etkilendiğinizin göstergelerinden olabilir. Yaşadığınız olayların negatif yönlerini görmeye meyliniz artmış olabilir…

  1. KENDİNİZİ MESLEKİ PERFORMANSINIZ KONUSUNDA YETERSİZ HİSSEDİYORSANIZ

Ya gerçekten performansınız düşmüştür ya da size öyle geliyor olabilir. Bu noktada, mükemmelliyetçi veya yüksek standartları olan bir kişilik yapınız olup olmadığını anlamak için işin uzmanından yardım almanız gerekebilir…

  1. SOSYAL İLİŞKİLERİNİZDE PROBLEMLER YAŞIYORSANIZ

Çevrenizdeki insanlarla daha fazla çatışma yaşıyorsanız ya da iletişiminizi en aza indirdiyseniz…

  1. KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR EDİNDİYSENİZ

Bu durumla başa çıkmak için sigara ve alkol kullanıyor veya çok miktarda kahve ve çay gibi kafeinli içecekleri tüketiyor olabilirsiniz.  Bunun yanında aşırı abur cubur yemek veya yemeden içmeden kesilmek, hareketsizlik veya yeteri kadar uyumamak gibi davranışlar da yine sıkıntıyla baş etmek için seçtiğiniz yöntemlerden olabilir..

  1. İŞ YERİNDE DEĞİLKEN BİLE İŞLE İLGİLİ DÜŞÜNCELER ZİHNİNİZİ SÜREKLİ MEŞGUL EDİYORSA

Zihniniz adeta takıntı hastalığında olduğu gibi sürekli olarak olumsuz düşüncelerle meşgul ise ve bunlardan kurtulamıyorsanız..

  1. İŞ VE HAYAT TATMİNİNİZ GENEL İTİBARİYLE DÜŞMÜŞSE

İş ve hayat tatminde düşüş, genel olarak yaşamınızdan duyduğunuz mutluluğun ve memnuniyetin azalmasını ifade eder. Ve artık bir şeyler yapma zamanı gelmiştir..

  1. BELİRGİN SAĞLIK PROBLEMLERİ YAŞIYORSANIZ

Mide-bağırsak problemleri, kalple ilgili rahatsızlıklar, depresyon, kaygı bozuklukları ve obezite en sık görülen ve kronik stresin vücudumuzda yarattığı hasarla ilişkili olan rahatsızlıklardır..

Tükenmişlik sendromuyla NASIL BAŞA ÇIKILIR?

İYİ BİR MOTİVASYON, KİŞİLİK YAPISI İLE İLGİLİ SÜREÇLERİN AYDINLATILMASI VE PSİKOTERAPİ İLE BU DURUMDAN KURTULABİLİRSİNİZ…

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *